+38 (044) 502-37-99
+38 (093) 385-46-85
Режим работы:
Пн.- Пт.: 08:00 - 15:00
Сб.- Вс.: не приемные

Інсектна алергія до жалячих комах та нові методи лікування

18.06.2018

Інсектна алергія (ІА) - це алергічна реакція що виникає після ужалення, укусу перетинчастокрилих комах  (бджіл, ос, джмелів, шершнів), попаданні їх отрути в організм, при укусі двокрилих або коли частинки їх тіл або продуктів життєдіяльності потрапляють в дихальні шляхи або в шлунково-кишковий тракт.

Важливим фактором підвищеного ризику алергії на ужалення комах є загальна кількість укусів протягом життя. Серед бджолярів ІА зустрічається в 20% випадків. Є дані, що від укусів перепончатокрилих комах, внаслідок того, що ці реакції є переважно алергічними, гине більше людей, ніж від укусів скорпіонів і павуків (переважно токсичні реакції).

При ужаленнях до організму людини може потрапляти 36 - 1000 мкг отрути, яка має як виражені токсичні властивості, так і значну сенсибілізуючу активність.

 Виділяють місцеві і загальні, ранні і пізні реакції на ужалення.

Місцева алергічна реакція на ужалення виникає вже через кілька хвилин і проявляється гострим болем в місці укусу, вираженим свербежем, гіперемією, появою папули і, інколи, набряком тканин, дрібноточковим відсівами навкруги. Як правило, вона зникає протягом 6 - 24 годин. Дуже складно диференціювати в подібних випадках суто алергічну реакцію від токсичної, оскільки комаха впорскує в шкіру велику кількість  біологічно активних речовин (гістаміну, гіалуронідази, фосфоліпази А, серотоніну).

При пізній місцевій IgE-залежній реакції набряк, гіперемія шкіри можуть розвинутися через 4 - 6 годин після ужалення і зберігатися більше доби. Пізні IgG - залежні алергічні реакції на ужалення комахами розвиваються через 6 - 12 годин після ужалення і можуть проявлятися генералізованим васкулітом із залученням в процес судин шкіри, внутрішніх органів (нирок, печінки), ураженням нервової системи, що інколи нагадують синдром сироваткової хвороби. Описані і більш відстрочені реакції на укуси (імунокомплексні чи уповільненого типу), які можуть виникати через 2 - 20 днів після ужалення і проявлятися синдромом сироваткової хвороби, кропив"янки, набряку Квінке, геморагічним висипом.

Системна алергічна реакція може проявлятися головним болем, нудотою, блювотою, судомами, підвищенням температури тіла. Вона може бути вираженою в різній мірі, від легкої (загальний свербіж тіла, висип у віддалених від укусу частинах тіла), до середньоважкої (явища утрудненого дихання, захриплості, дистанційних хрипів і свистів) і важкої - у вигляді анафілактичного шоку (падіння артеріального тиску, порушення свідомості, неконтрольоване сечовиділення і дефекація). Частіше системна реакція виникає через 20 - 60 хвилин після ужалення.

На користь алергічного характеру реакцій на укуси комах говорить їх повторюваність і, як правило, погіршення клінічного стану з кожним наступним укусом, позитивні шкірні проби з алергенами відповідної комахи. На користь токсичних реакцій говорить однотипність проявів, незалежно від кількості укусів і виду комахи, що вкусила, від"ємні шкірні проби з інсектними алергенами. Також отрута перепончатокрилих може стати причиною імунопатологічних захворювань, що мають перебіг за імунокомплексним типом з продукуванням IgG і IgМ: сироваткоподібного синдрому, васкуліту, нефриту, тромбоцитопенічної пурпури, мієліту. Істинні алергічні реакції на укуси комах, як правило, з кожним наступним укусом мають все важчий перебіг і можуть закінчитися фатально.

Лікування гострої реакції. Жало, що залишилося в шкірі хворого після укусу, необхідно видалити. На місце ужалення кладуть лід. При значній місцевій і загальній реакції підшкірно вводять 0,2 - 0,5 мл 0,1% розчину адреналіну.

На Україні в аптеках з'явився новий препарат для лікування ІА, Епіпен  - шприц-ручка, що призначається  при анафілактичній реакції (автоін'єктор з адреналіном) або його ще називають  епінефрин.

Особливості застосування: Пацієнти мають бути поінформовані, що у разі виникнення анафілактичного шоку необхідно викликати швидку допомогу. Після введення першої дози препарату потрібно негайно звернутися за допомогою до лікаря для проходження ретельного медичного огляду та призначення подальшого лікування, за необхідності.

Лікарський засіб застосовують внутрішньом'язово у передню поверхню стегна. Пацієнти мають бути проінформовані, що препарат не вводять у сідниці.

Використання та утилізація.

Перевіряйте розчин через віконце попередньо наповненої ручки: розчин має бути прозорим та безбарвним. Не використовуйте попередньо наповнену ручку, якщо розчин забарвлений або містить осадок, не застосовуйте після закінчення терміну придатності. Термін придатності зазначений на етикетці, не використовуйте попередньо наповнену ручку після дати закінчення терміну придатності.

Препарат призначено для одноразового використання. Викиньте попередньо наповнену ручку відразу після використання.

Кожна попередньо наповнена ручка містить 2 мл ін'єкції адреналіну 1 мг/мл, що становить одноразову дозу (0,3 мл) 0,3 мг адреналіну. Після використання в попередньо наповненій ручці залишається 1,7 мл речовини.

Виконуйте нижченаведені вказівки, тільки коли будете готові використовувати попередньо наповнену ручку.

Тримайте попередньо наповнену ручку тільки посередині, не тримайте її за кінець. Для правильного введення ін'єкції дотримуйтесь таких правил:

  • Не перекривайте помаранчевий наконечник пальцями або руками. Не тисніть на помаранчевий наконечник пальцями або руками.
  • Голка виходить з помаранчевого наконечника.
  • Не знімайте синю захисну кришку, поки не готові до використання попередньо наповненої ручки.

1. Міцно тримайте попередньо наповнену ручку домінуючою рукою (рукою, якою пишете) так, щоб синій захисний ковпачок був направлений до великого пальця (помаранчевим наконечником вниз).

2. Зніміть синій захисний ковпачок іншою рукою.

3. Тримайте Епіпен біля зовнішньої частини стегна на відстані приблизно 10 см, як показано на малюнку (а). Помаранчевий наконечник повинен бути направлений до стегна.

4. Твердо ткніть попередньо наповнену ручку в зовнішню частину стегна під прямим кутом (90 градусів), як показано на малюнку (b) (повинно пролунати клацання).

5. Міцно тримайте попередньо наповнену ручку на місці введення протягом 10 секунд. Після завершення введення ін'єкції закриється віконце попередньо наповненої ручки. Витягніть попередньо наповнену ручку (вийде помаранчевий наконечник, що закриє голку) і викиньте.

6. Масажуйте ділянку введення ін'єкції протягом 10 секунд. Викличте швидку допомогу та повідомте про випадок анафілаксії.

Допускається присутність невеликої кількості пухирців повітря в попередньо наповненій ручці, що не впливає на ефективність використання препарату.

Після використання препарату залишиться велика частина рідини (близько 90%), яку не можна використовувати повторно.

Проте якщо віконце закрито і помаранчевий наконечник висунутий, ви отримали необхідну дозу препарату. Після використання помістіть попередньо наповнену ручку в тубу і майте її при собі при відвідуванні лікаря, лікарні або аптеки.

Оскільки Епіпен використовується для надання невідкладної медичної допомоги, негайно викличте швидку допомогу після його застосування, вказавши діагноз «анафілаксія».

Повідомте лікаря про застосування внутрішньом'язової ін'єкції адреналіну або покажіть упаковку та/або інструкцію для медичного застосування лікарського засобу.

У разі передозування або помилкового введення адреналіну негайно зверніться за медичною допомогою.

Профілактика важких проявів ІА виражається в попередженні укусів комахами і проявів наслідків ужалення у сенсибілізованих осіб. Для виконання першого завдання, особам, що є контингентами ризику по розвитку ІА, в місцях, де можливий контакт з відповідними комахами, потрібно закривати більшу частину тіла одягом, взуттям, рукавичками, не їсти на відкритому повітрі, не користуватися ароматизированим милом, шампунями, іншою косметикою, в присутності комах не робити різких рухів. Хворий повинен мати при собі шприц з розчином епінефрину (або Епіпен -шприц та ампулу адреналіну) і вміти самостійно ввести препарат собі.

Другий згадуваний вид профілактики - попередження проявів гіперчутливості - забезпечується проведенням СІТ, виготовленими із тіла або отрути відповідної комахи.

СІТ проводять тільки хворим з негайною реакцією на ужалення, при інших формах алергії вона є неефективною. Це вирішується після кожного тестування з відповідними алергенами (АГ). СІТ виконується особам, що страждають на системні реакції на укуси комах, тілько при наявності у них позитивних результатів тестування з відповідними інсектними АГ.

Тривалість проведения СІТ інсектними АГ складає 3 роки (з урахуванням підтримуючої імунотерапії) у осіб з мало вираженими алергічними реакціями на укуси комах і 5 років - у осіб з анафілактичними реакціями.

 

 

 

Комментарии к новости Інсектна алергія до жалячих комах та нові методи лікування

для добавления комментария необходимо авторизироваться

Полезно знать для пациентов

Всемирный день борьбы с астмой (World Asthma Day)

Всемирный день борьбы с астмой (World Asthma Day) – ежегодное мероприятие, которое проводится в первый вторник мая (в 2018 году 1 мая) под эгидой Глобальной инициативы по астме (Global Initiative for Asthma, GINA) при поддержке Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Подробнее

Астма и беременность

Беременность - один из важнейших периодов в жизни женщины. К сожалению, каждая 10 беременная женщина по всему миру страдает бронхиальной астмой, и у 10% из них высокий риск развития осложнений. Но, это не значит, что диагноз "Бронхиальная астма" ухудшает течение беременности или угрожает плоду. Подробнее

Лечение хронической крапивницы. Последние рекомендации.

Рекомендации Американской Академии Астмы, Аллергии и Иммунологи и по лечению хронической крапивницы 2017 года. Подробнее

Анафилаксия, вызванная физнагрузкой в сочетании с пищевой аллергией

Анафилаксия, вызванная физнагрузкой в сочетании с пищевой аллергией (ПАИФН) - это заболевание, при котором анафилаксия развивается во время физических упражнений через несколько часов после приема аллергенной пищи. Комбинация этих двух факторов провоцирует приступ, в то время, как каждый из них, взятый отдельно Подробнее

Пищевая анафилаксия, индуцированная физической нагрузкой

Хотя, пищевая анафилаксия, индуцированная физической нагрузкой - все еще относительно редкое состояние, количество подобных случаев наряду с другими формами анафилаксии растет. Подробнее

Лікування хворих у відділенні спелеотерапії і реабілітації (ВСР)

Спелеотерапія –лікування хворих в природних умовах мікроклімату соляних шахт, а також газокамерахв штучних умовах високодисперсного іонізованого аерозолю хлористого натрію таінших мікроелементів лікувального середовища із кам’яної солі Солотвинськогосолерудника Закарпатської області. Подробнее

Первая помощь при анафилаксии. Автоинъектор с адреналином EpiPen.

Анафилаксия это тяжелая, угрожающая жизни генерализованная или системная реакция гиперчувствительности, которая характеризуется быстрым началом с опасными для жизни нарушениями дыхания и кровообращения, и, как правило, связана с проявлениями на коже и слизистых оболочках. Подробнее
Создание сайтов - WebLife©