+38 (044) 502-37-99
+38 (095) 461-45-38
Дивитися всі телефони
Режим роботи:
Пн.- Пт.: 08:00 - 15:00
Сб.- Нд.: не приймальні

Бронхіальна астма у вагітних

04.07.2022

Загальні відомості

Вагітність - один із найважливіших періодів у житті жінки. На жаль, кожна 10 вагітна жінка по всьому світу страждає на бронхіальну астму, і у 10% з них високий ризик розвитку ускладнень. Але це не означає, що діагноз "Бронхіальна астма" погіршує перебіг вагітності або загрожує плоду. У жінок, які отримують адекватну базисну терапію, вагітність та пологи протікають нормально. Більшість препаратів для лікування астми безпечні для вагітних та набагато безпечніше контролювати захворювання за допомогою лікарських засобів, ніж боротися з ускладненнями. Пам'ятайте також, що дитина в утробі матері залежить від повітря, що вдихається нею, Під час нападу астми плід не отримує достатньо кисню і від того страждає його розвиток.

Важкість бронхіальної астми під час вагітності.

Тяжкість захворювання варіює у різних жінок. На жаль, складно передбачити, як протікатиме астма під час першої вагітності. У однієї третини жінок спостерігається погіршення симптомів, у третини стан покращується, і у третини перебіг астми не змінюється. Найчастіше почастішання нападів ядухи відбувається з 29 по 36 тижнів вагітності, але в останній місяць вагітності астма протікає найбільш легко. Також зазначено, що як астма протікає під час першої вагітності, так само вона протікатиме і під час наступних.

Що буде, якщо астму не лікувати.

У вагітної можливо:

 • підвищення артеріального тиску;
 • розвиток прееклампсії (стан, викликаний підвищеним артеріальним тиском, при якому пошкоджуються плацента, нирки, печінка та головний мозок).

Ускладнення у плода:

 • уповільнений внутрішньоутробний розвиток плода;
 • низька вага при народженні;
 • передчасні роди;
 • Висока перинатальна смертність.

Чим кращий контроль астми під час вагітності, тим нижчий ризик ускладнень!

Як уникнути нападів ядухи.

Загалом, фактори, що провокують напади бронхіальної астми при вагітності, такі ж, як і у всіх інших випадках. Але, у період вагітності змінюється як перебіг астми, так й чутливість до тригерів (провокуючих чинників).

Найчастіші провокуючі чинники, яких слід уникати:

 • інфекції верхніх дихальних шляхів як, наприклад, ГРВІ, грип, бронхіт, та синусит (як бактеріальної, так і вірусної етіології)
 • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) або явища рефлюксу (закидання вмісту шлунка в стравохід)
 • куріння (активне та пасивне)
 • вдихання різких запахів
 • емоційний стрес
 • алергічний риніт
 • харчова алергія
 • зміни погоди, особливо холодне, сухе повітря
 • фізичне навантаження
 • контакт з алергеном за наявності сенсибілізації (гіперчутливості) до нього

Лікування бронхіальної астми у вагітних.

Найкращий спосіб лікування астми - це уникати контакту з провокуючими факторами.

Якщо до вагітності жінка приймала інгаляційні препарати для лікування бронхіальної астми, їх у жодному разі не можна самостійно відміняти. Неконтрольована астма (коли напади ядухи виникають частіше 2-х разів на тиждень у денний час, турбують нічні напади, через астму обмежується фізична активність) завдає більшої шкоди здоров'ю матері та плоду, ніж лікарські засоби для лікування астми.

АСІТ терапія.

Якщо специфічну імунну терапію було розпочато до вагітності, то лікування алергенами продовжується. Але починати АСІТ під час вагітності не рекомендується.

Лікарські препарати для лікування астми у вагітних.

Загалом під час вагітності використовуються ті ж лікарські засоби, що й у інші періоди життя, за деяким винятком. Переважно слід використовувати інгаляційні препарати. Вони практично не потрапляють у системний кровотік та не впливають на плід. Більшість пацієнтів з астмою приймають комбіновані препарати, що містять інгаляційний кортикостероїд та бета2-агоніст тривалої дії (будесонід/формотерол) як для базисної терапії, так і для зняття симптомів за потребою.

Антагоністи лейкотрієнових рецепторів (монтелукаст) - альтернативний препарат для лікування астми, але, порівняно з інгаляційними кортикостероїдами, менш ефективний.

Для швидкого зняття нападу ядухи застосовуються короткодіючі бронхолітики (сальбутамол). Їх варто використовувати лише за наявності симптомів.

Алергічний риніт та бронхіальна астма.

Алергічний риніт - найчастіша супутня патологія при бронхіальній астмі та його лікування - це частина терапії бронхіальної астми.

Препаратами вибору для лікування цієї патології є інтраназальні кортикостероїди. Вони зарекомендували себе як найефективніші лікарські засоби з мінімальною системною побічною дією при використанні в терапевтичних дозах.

Антигістамінні препарати. Їх застосування можливе у тому випадку, якщо передбачувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода. У разі потреби слід вибирати антигістамінні препарати другого покоління (дезлоратадин, левоцетиризин, фексофенадин, біластин).

Висновки

 • Мета лікування - забезпечення контролю астми для покращення якості життя жінки та нормального розвитку плода.
 • Для вагітної жінки та її майбутньої дитини безпечніше приймати препарати базисної терапії для контролю симптомів астми, ніж лікувати загострення.
 • Неконтрольована астма завдає більшої шкоди плоду, ніж лікарські засоби для базисної терапії.
 • Якщо до вагітності жінка приймала інгаляційні препарати для лікування астми, їх прийом слід продовжити.

Якщо до або під час вагітності вас турбує утруднене, "свистяче" дихання, сухий приступоподібний кашель, напади задухи - можливо, це бронхіальна астма. І перше, що вам необхідно зробити - це проконсультуватися у лікаря. Вчасно розпочате адекватне лікування - запорука нормального перебігу вагітності та пологів!

 

Статтю підготовлено на основі

GINA (Global Initiative on Asthma) Main Report 2022.

Комментарии к новости Бронхіальна астма у вагітних

для добавления комментария необходимо авторизироваться

Корисно знати для пацієнтів

Бронхіальна астма у вагітних

Вагітність - один із найважливіших періодів у житті жінки. На жаль, кожна 10 вагітна жінка по всьому світу страждає на бронхіальну астму, і у 10% з них високий ризик розвитку ускладнень. Детальніше

Лікування хронічної кропив'янки. Останні рекомендації.

Рекомендації Американської Академії Астми, Алергії та Імунології з діагностики та лікування хронічної кропив'янки. Детальніше

Перша допомога при анафілаксії. Автоін'єктор з адреналіном EpiPen.

Анафілаксія це важка, загрозлива для життя генералізована або системна реакція гіперчутливості, яка характеризується швидким початком з небезпечними для життя порушеннями дихання та кровообігу, і, як правило, пов'язана з проявами на шкірі та слизових оболонках Детальніше
Створення сайтів - WebLife©