+38 (044) 502-37-99
+38 (095) 461-45-38
Дивитися всі телефони
Режим роботи:
Пн.- Пт.: 08:00 - 15:00
Сб.- Нд.: не приймальні

Гельминты

Непрошені гості.

Коли Ви бачите на картинках зображення паразитів, Ви напевно говорите - ні, у мене цього точно немає! Я мию руки, у мене немає домашніх тварин, чому це чудовисько може опинитися в моєму організмі?
Відповіддю може бути витяг з офіційного документа; "За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, з 50 мільйонів чоловік, щорічно вмирають у світі, більш ніж у 16 млн. причиною смерті є паразитарні та інфекційні захворювання. Кишкові гельмінтози займають четверте місце за нанесенням збитку серед всіх видів захворювань людини після дифтерії,туберкульозу і ішемічної хвороби серця.Більшість паразитарних хвороб мають хронічний перебіг ,що пов"язано з тривалою багатолітньою присутністю збудника в організмі хворого із-за відсутності специфічного ліування.

Де, коли і як я міг би заразитися?

За статистикою, 8-9 з 10 зустрічей з паразитом закінчується зараженням. Глисти, нематоди і величезна кількість амеб в набагато більшій кількості поширені серед населення, ніж про це знає традиційна медицина. Висока концентрація паразитів спостерігається в комерційних м'ясних продуктах - це бекон, шинка, сосиски, ковбаси, відбивні і т.д. Свинина, яловичина, курятина, баранина і навіть риба дуже часто заражені паразитами".

Паразит - це організм, який живе за рахунок свого господаря. Він живе всередині нашого організму паралельним життям, харчуючись нашої енергією, нашими клітинами і нашої їжею, в тому числі і продуктами для здоров'я, які ми вживаємо.

У людському організмі можуть мешкати понад 100 видів паразитів - від мікроскопічних амеб до глистів довжиною в кілька метрів. Паразити живуть не тільки в кишечнику, їх можна виявити в будь-якій частині тіла - в легенях, печінці, м'язах, суглобах, стравоході, мозку, крові, шкірі і навіть в очах!

Традиційно присутність паразитів визначається за допомогою аналізів калу. Однак проблема полягає в повній ненадійності такого методу. При аналізі паразитів можна виявити, якщо лаборант помітить яйця паразитів під мікроскопом. Однак якщо паразит не відклав яєць саме в той момент, коли проводиться перевірка, його присутність виявиться непомітним. Деякі лікарі рекомендують 3-кратне обстеження, але, на жаль, це не рятує, оскільки процес відкладення яєць не нормований. Часто лише з 8-10 спроби Ви можете отримати правдиву відповідь.
Також для обстеження хворих використовують такі лабораторно-інструментальні методи:клінічний аналіз крові,копрограма, визначення рівня загального IgE в сироватці крові,виявлення антитіл IgG і їх рівня до різних видів гельмінтів(методом імуноферментного аналіза),ультразвукове дослідження органів черевної порожнини,біорезонансна комп"ютерна діагностика органів черевної порожнини.

Які ознаки присутності паразитів в організмі людини?

Запор. Деякі глисти через свої розміри можуть блокувати деякі органи. Так, наприклад, закупорювання жовчовивідних шляхів призводить до хвороб печінки та жовтяниці, а закупорювання кишечнику - до запорів, у гіршому випадку - до кишкової непрохідності та операції.

Проноси. Ряд паразитів проводять подібні простагландинами речовини, що провокують часті водянисті випорожнення. Понос - це одне з можливих проявів присутності паразитів, а не тільки захисна реакція організму.

Гази і здуття. Викликає в тонкій кишці запалення призводить до здуття і газів. Якщо не вигнати паразитів, ці симптоми можуть виявлятися з різною інтенсивністю протягом багатьох місяців і навіть років.

Синдром "подразнення шлунка". Паразити можуть дратувати, призводити до запалення стінки кишок, що призводить до цілого ряду неприємних симптомів та зменшення абсорбції поживних і особливо жирових речовин. У результаті жир, який має засвоюватися у тонкій кишці, потрапляє у товсту, провокуючи спазми, запори і проноси. Цей жир можна виявити при аналізі калу, і найчастіше лікар починає застосовувати різні ліки для лікування схожих за симптомами, але абсолютно відрізняються ,по суті ,від паразитарних захворювань.

Болі в суглобах і м'язах. Відома здатність паразитів до міграції. Коли це відбувається, людина відчуває болю, які вважають наслідком артриту. Запалення і хворобливість м'язів та суглобів може бути результатом імунною реакцією організму на присутність паразита, а також наслідком травмування тканин паразитами.

Алергія. Паразити можуть дратувати, а іноді і пробивати оболонку кишок, що веде до потрапляння в кров великих молекул неперетравленої їжі. Це активізує імунну систему і провокує підвищену вироблення еозинофілів - клітин крові, які викликають запалення тканин організму, тобто алергічну реакцію. Самі по собі паразити теж є алергенами.

Погана шкіра. Паразити можуть викликати папіломи, кропивницю, висипки, екзему, вугри, фурункули та інші шкірні реакції.

Проблеми з вагою. Як не дивно, але і більший норми, і менша вага теж може бути наслідком паразитарної хвороби. Менший-це зрозуміло: порушено травлення, живіт болить, апетит знижений, є "внутрішній споживач" насилу поглинання їжі. Ожиріння як наслідок глистова інвазії - це наслідок пограбування організму людини. Почуття голоду виникає при різкому падінні рівня цукру в крові, а це трапляється і з-за ненажерливість гельмінтів, і з-за токсичного впливу на обмін речовин, а також при дефіциті поживних речовин на тлі достатньої кількості "порожніх калорій".

Нервозність. Відходи обміну речовин і токсини паразитів можуть дуже серйозно впливати на нервову систему. Занепокоєння, нервозність, депресивний стан можуть бути наслідком систематичного отруєння.

Хронічна втома. Симптоми хронічної втоми містять у собі слабкість, грипоподібні симптоми, апатію, депресію, зниження концентрації і погану пам'ять. Ці фізичні, розумові і емоційні симптоми виникають при дефіциті поживних речовин,НАВІТЬ,коли Ви дуже гарно харчуєтесь, через погане всмоктування білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів і поглиблюються постійним отруєнням організму.

Імунні порушення. Паразити послаблюють імунну систему, знижуючи вироблення захисних імуноглобулінів і провокуючи алергічні реакції. Відкривається шлях для різних інфекцій, а в самому кишечнику процвітає дисбактеріоз. Часті простудні захворювання, алергічна налаштованість - можливий наслідок паразитування в нашому організмі "непрошених гостей".

Онкологічні захворювання. Хронічне отруєння організму, збій в імунній системі, пряма травмуюча дія на тканини і органи, тривалий час підтримуване запалення і дефіцит поживних речовин - цього більш ніж достатньо для провокації розвитку пухлин!

Запалення дихальних шляхів. Ряд гельмінтів мігрує (переміщується) по організму людини, включаючи і дихальні шляхи. Кашель, підвищена температура, виділення мокротиння, нежить (описані випадки синуситів, викликаних мігрують паразитами) - ось цілком реальні симптоми присутності в організмі "непроханих гостей". Так, одним з проявів аскаридозу і стронгілоїдозі є пневмонія.

Інші симптоми. Дуже різноманітні і залежать від виду паразита, тривалості інвазії і ступеня ураження органів, діапазон - від мігрені або серцевих нападів до астми або запалення сечовивідних шляхів.

Існує нескладний тест, що дозволяє виявити Ваш особистий ризик паразитарної інвазії.

На кожну відповідь "так" - 2 бали, "ні" - 0, "іноді" - 1:
1. Ви вживаєте в їжу слабосолону рибу чи ікру?
2.Вживаєте Ви в їжу сало з прожилками м'яса?
3.Вживаєте Ви в їжу м'ясо диких тварин?
4.Вживаєте Ви в їжу недостатньо проварене м'ясо (наприклад, шашлик)?
5.Вживаєте свіжу зелень, ягоди, овочі, фрукти, не ошпарівая попередньо окропом?
6.Гуляєте босоніж по траві?
7.Удобряєте город гноєм?
8.У Вашій сім'ї є домашні тварини?
9.В школі, садку у Вашої дитини були помічені випадки паразитарних інвазій?
10.Ви купуєте копчене м'ясо, рибу на базарі?

Якщо Ви набрали до 3 балів, Ваш ризик мінімальний; більше 5 балів - реальний ризик у Вас такий, що варто звернути пильну увагу на здоров'я і зайнятися профілактикою інвазій, а якщо у Вас більше 8 балів - час змінювати звички, обстежитися і, як мінімум , прийняти профілактичний протипаразитарних курс! При набраних 12 і більше балах настійно рекомендуємо терміново прийняти програму очищення від паразитів і потім - 2-3 профілактичних курсу протягом року.

Зауважте, будь ласка - Вам рекомендують позбавлення від паразитів і шкідливих для здоров'я звичок, а не від домашніх тварин!
Роль кота чи собаки, або інших тварин у поширенні небезпечних і шкідливих паразитів може бути мінімальною. Так само,як і люди, тварини можуть приносити з вулиці личинки паразитів, деякі паразити використовують тварин як проміжних господарів. Досить періодично проводити профілактичні щеплення, а також протипаразитарний очищення свого улюбленця (подробиці Вам підкаже ветеринар), обов'язково вигулювати його далеко від дитячих майданчиків і дотримувати гігієнічні правила. До речі, буде дуже добре, якщо оздоровчі противо курси для всіх членів сім'ї будуть проводитися узгоджено, наприклад - спочатку домашні тварини, потім люди.

Давайте познайомимося ближче

Отже, хто може жити в нашому організмі?
Найчастіше зустрічаються такі паразити і хвороби, що викликаються ними: гострики (викликає ентеробіоз), токсокар (токсокароз), анкілостома (анкілостомоз), аскарида (аскаридоз), ціп'як свинячий (теніозі), ціп'як бичачий (теніарінхоз), лентец широкий (діфіллоботріоз), ехінокок з альвеококком (ехін-і альвео-Коккоз), лямблії (лямбліоз).

1. Гостриця - частий гість у дитячих колективах. Це дрібний (довжина до 1 см) мешканець тонкого і товстого кишечника, відкладає яйця, виходячи з прямої кишки, на шкірні складки, білизну натільну і постільну. Відбувається це найчастіше вночі, супроводжується сильним сверблячкою в області заднього проходу. Яйця гостриків вже через 4-6 год дозрівають і готові викликати захворювання, відмінно зберігаються в навколишньому середовищі. Потрапляють в організм людини з пилом, з брудними руками, через м'які іграшки, білизну, посуд.
Постановка діагнозу - потрібен зіскрібок з шкіри навколо заднепрохідного отвору і огляд отриманого під мікроскопом, від 3 разів з інтервалами в 3 дня. При виявленні яєць гострики потрібно обстежити всю родину зараженого.

У світі близько 350 мільйонів людей заражено ентеробіозом , при зараженні одного члена сім'ї небезпека захворювання для всіх домочадців дуже висока.

2. Токсокара - паразит в системі травлення собак. У США та Європі 80% цуценят і більше 50% дорослих собак хворі токсокарозом. Обстеження людей показали, що до 37% населення сенсибілізовані до антигену токсокар. Це означає, що ці люди були або зараз є носіями токсокар.

Довжина токсокар - до 30 см, у такому вигляді вона живе в організмі постійного господаря - собаки. Собака виділяє яйця токсокар в пісок, грунт, де вони можуть зберігатися протягом декількох років. З піском вони потрапляють на руки тих, що грають в пісочницях дітей, а також приклеюються до взуття, одягу. Попадання в людини - це глухий кут для паразита, тому що личинки дозрівають, розносяться по судинах і внутрішніх органів, але не виділяються назовні. Для постановки діагнозу аналіз калу здійснений - але не інформативний, потрібні біопсія постраждалих органів (найчастіше печінки) та імунологічні тести.

Найбільш трагічним є занос токсокар в очі (від 15% випадків видалення очі в світі відбувається через токсокар), неприємні також ураження легень, серця, мозку, м'язів - лихоманка, кашель, збільшення печінки, запалення лімфатичних вузлів, шкірні висипання, нервові і психічні розлади, судоми.
БУДЬ ЛАСКА, вигулюйте своїх улюбленців далеко від дитячих майданчиків!

3. Аскарида - щорічно вражає до 100 мільйонів чоловік. Потрапляє в людини з їжею (частіше це неошпарена зелень, овочі та фрукти), з сирою водою, брудними руками, пилом, активно переноситься мухами. Довжина аскариди-до 40 см, одна самка аскариди щодня виділяє до 200 000 яєць, які потрапляють у грунт і добре в ній зберігаються роками. Ковтнуте яйце аскариди у тонкій кишці перетворюється на личинку, потім впроваджується в стінку кишки, потрапляє в кровоносні капіляри, розносяться в печінку, мозок, очі, серце і легені. У процесі пересування аскариди харчуються кров'ю - еритроцитами та поживними речовинами. Анемія (недокрів'я) - частий супутник аскаридозу.
Міграція личинок викликає у людини алергізацію, біль у всьому тілі, підвищення температури, підвищення ризику астми, артритів, нейродерміти, екземи, судом. При попаданні в легені внаслідок розриву судин можливі крововиливи і кровохаркання, на рентгенівських знімках - інфільтрати, як при туберкульозному процесі. Пересуваючись по бронхах до глотки, аскариди з мокротою потрапляють в рот, а звідти - в стравохід, шлунок і кишечник. У кишечнику аскариди утримуються, впираючись в стінки кишківника , викликаючи запалення, інфільтрацію і крововиливи. Можливі ускладнення при попаданні аскарид в носові пазухи, печінку, жовчовивідні шляхи, підшлункову залозу і нирки. Зустрічаються кишкова непрохідність, нагноєння в черевній порожнині. Діагноз заснований на аналізах калу (не менше 3 разів), імунологічних тестах - в личинкової періоді.

4. Анкілостома - може потрапляти в людину через шкіру при ходьбі босоніж (при цьому не залишає слідів), а також, як і аскарида, через рот. Розміри анкілостома - до 1,5 см, мігрує і шкодить так само, як аскарида. Особливістю є такий симптом, як сверблячі висипання на кінцівках, і більш виражена анемія. Аналізи калу, як і для більшості інвазій, потрібно проводити від 3 разів.

5. Лентець широкий - це великий довгожитель, довжина однієї особи - до 10 метрів, термін життя в організмі людини - до 25 років. Ви уявляєте, що відбувається в людині, якщо всередині - кілька таких великих довгожителів "? Уявіть, коли скручений глист в кишці, як мало місця залишається в просвіті кишечника людини! Якби глист" випростався ", то половина його довжини звисала б назовні! До речі, всі необхідні і корисні для себе речовини глист втягує в себе всією поверхнею тіла.
Заразитися можна, вживаючи сиру, недостатньо просоленої рибу, раків та ікру. Симптомами присутності лентеця можуть бути недокрів'я, виснаження, біль у животі, особливо повинні насторожити такі ознаки, як підвищена слинотеча вранці, блювота, нудота, слабкість, млявість, сонливість. Можлива кишкова непрохідність. Абсолютно приголомшливий ефект на непідготовлену людину справляє вихід з кишківника відірваного "хвоста" паразита - це особливість лентеців, яка допомагає у постановці діагнозу.

6. Бичачий і свинячий ціп'яки - приходять в організм людини з сирим м'ясом, м'ясними продуктами, салом, Довжина дорослої бичачого ціп'яка-до 7 метрів, свинячого - до 2 метрів, термін життя - до 20 років, а головна небезпека - в міграції личинок, які здатні проникати навіть в очі і мозок.

7. Ехінокок і альвеококк - паразити, якими людина заражається при контакті з тваринами-носіями, при питті зараженої води, заковтуванні землі з ягодами і овочами. Личинки з кишківника струмом крові розносяться по всьому організму, потрапляючи в печінку, легені, нирки, кістки, мозок. Личинка трансформується в кісту, що росте, розсовуючи і здавлюючи навколишні тканини. Симптоматика залежить від локалізації кісти і ступеня здавлення органів. Розрив кісти - дуже важке ускладнення.

8. Лямблії - частий гість у дитячих колективах, це істота відноситься до простих. Дуже швидко брудними руками, через іграшки, побутові предмети заноситься в рот, потрапляє в тонкий кишечник і енергійно розмножується. Кількість лямблій всередині дитини може бути достатньо, щоб покрити всю поверхню його тіла зовні! Але ж мова йде про паразитуючий вид , тобто про "допомогу" в поїданні поживних речовин. В обмін на них лямблії віддають токсичні та аллергізуючим речовини. Зростання, розвиток, навчання, здоров'я дитини залежать не тільки від того, чим ви його годуєте, а й від того, хто "допомагає" вживати все саме корисне і смачне, що дають дітям. Ослаблення захисних сил організму, біль у животі, зниження апетиту, уповільнення зростання, погана пам'ять, стомлюваність, алергози, нервові розлади, нетримання сечі, - ось чим може проявлятися лямбліоз у дітей. Не менше проблем і в уражених лямблій дорослих.

Як можна вберегти себе і своїх близьких від паразитів?

Практично можна зменшити ризик зустрічі з паразитом, а також проводити періодичні профілактичні курси з очищення організму. Зменшити ризик зустрічі з паразитом можна, проводячи зовсім прості запобіжні засоби - достатньо виконувати давно відомі правила особистої гігієни, підтримувати чистоту житла, піклуватися про здоров'я домашніх тварин, дотримуватися правил кулінарної обробки продуктів.

Лікування
Специфічна хіміотерапія -основний метод лікування паразитарних інвазій.Застосування препарату Ворміл забезпечує високу ефективність у лікуванні гельмінтозів.
Ворміл являється високоефективним засобом при моно- і поліінвазіях ,використовується в терапії гідатидних хвороб .У хворих ехінококозом або альвеококозом застосовується для первинного лікування неоперабельних уражень, а також як допоміжний засіб для запобігання ускладнень при хірургічних втручаннях. Ворміл діє на всі форми паразитів : знищує дорослих паразитів ,яйця і личинки.Тому його ефективно застосовують в терапії як кишкових паразитів, так і "ларвальних "гельмінтозів,які можуть бути викликані мігруючими личинками гельмінтів тварин(наприклад,токсокароз),для лікування міазів та інших казуїстичних паразитів людини.
Висока терапевтична активність Ворміла забезпечується завдяки двом механізмам його дії:

  • пригнічення синтезу білка тубуліна,що призводить до порушення цитоскелету паразита;
  • пригнічення фумаратгідратази (основного фермента в циклі Кребса паразита), наслідком чого являється порушенняпроцесів синтезу і засвоєння глюкози.

Обидва механізми служать причиною загибелі паразита.
Спеціальні процедури -голодування ,послаблюючі засоби або клізми -не потрібні при застосуванні Ворміла.При тканинних гельмінтозах(ехінококозі, трихінельозі, токсокарозі )лікування проводять в умовах стаціонару згідно індивідуально назначеній лікарем схемі.
Ворміл (як препарат широкого спектру дії)в даний час може застосовуватися дляпопередження розвитку паразитарних захворювань ,а саме для профілактичного лікування.

Вермокс - являє собоюсинтетичний антигельмінтний препарат широкого спектра дії.Вермокс перешкоджає утворенню клітинноготубуліна у гельмінтів, порушуючи таким чином споживання глюкози і нормальнітравні функції у гельмінтів, що викликає сустолітичні процеси.Вермокс показаний для лікування Enterobiusvermicularis; Trichuris trichiura; Ascaris lumbricioides; Ancylоstoma duodenale,Necator americanus; Strongyloides stercoralis; Taenia spp або змішаних інвазій.

Декаріс - протигельмінтний препарат. Високоефективний при аскаридозі і анкілостомідозі. При контакті з гельмінтом викликає блокаду його нервових гангліїв і розвиток м'язевого паралічу. Незалежно від локалізації паралізовані гельмінти виводяться зазвичай протягом 24 годин після прийому препарату. Декаріс також має імуномодулюючу дію, що обумовлено його здатністю посилювати функції Т-лімфоцитів і клітин системи фагоцитуючих мононуклеарів.

Окрім широкого цілеспрямованого застосування протипаразитарних ліків ,які виліковують хворих і скорочують численість джерел збудників паразитів, попередження нових захворювань повязано з здійсненням міроприємств гігієнічного напрямку.Зниження ризику зараження паразитарними захворюваннями напряму повязано з включенням "паразитарних" показників у СанПіН та ДСТУ ,які регламентують якість питної води ,продуктів харчування, і в методи оцінки середовища проживання людини ,насамперед відкритих водоймищ, стоків.Тільки координоване проведення виявлення і лікування хворих ,санітарно-освітньої роботи та заходів попереджувального та поточного санітарно-паразитологічного нагляду здатне забезпечити стійке зниження захворюваності паразитарними хворобами.


Література:

1. Васильев В.С., Комар В.И., Цикунов В.М. Практика інфекціоніста, Мінськ, Вышэйшая школа, 1994; 494.

2. Геллер І.Ю. Ехінококоз. М., Медицина, 1989; 208.

3. Гельмінтози людини під редакцією проф.В.І.Лучшева, д.м.н. В. В. Лебедєва; посібник для лікарів. Краснодар. Советская Кубань, 1998; 124.

4. Гельмінтози людини. Под ред. Ф. Ф. Сопрунова, М., Медицина, 1985; 368.

5. Озерецковская М.М., Зальнова Н.С., Тумольская Н.І. Клініка і лікування гельмінтозів. Л., Медицина, 1985.

6. Профілактика паразитарних хвороб на території Російської Федерації; Санітарні правила і норми. М., Інформаційно-видавничий центр МОЗ Росії, 1997; 168.

7. Керівництво з інфекційних хвороб Под ред. Ю. В. Лобзина, А. П. Казанцева, С-Пб, Тит Комета, 1996; 720.

8. Сергиев В.П., Дринь І.Д., Малишев Н.А. Проблеми реформ охорони здоров'я. Підходи та перспективи. М., 1998; 120.

9. Сергиев В.П., Лебедева М.Н., Фролова А.А., Романенко Н.А. Епідеміологія та інфекційні хвороби. 1996; 2: 811.

10. Токмалаев А.К. Клінічна характеристика та лікування найважливіших завізних гельмінтозів. Дісс.докт.мед.наук. М., 1990; 364.

11. Ющук Н.Д., Венгеров Ю.Я. Лекції з інфекційних хвороб. У двох томах, 2-е изд., Перераб. і доп. М., ВУНМЦ, 1999; 433.

12. Яровий П.І., Зубчук М.П., Токмалаев А.К. Довідник з медичної гельмінтологія під ред. К. М. лоба. Кишинів; Картя Молдовеняске, 1984; 288.

13. Яроцький Л.С. Шистосомоз, М., Медицина, 1982; 280.

14. Anderson R. M. and May R.M. Infectious Diseases of Humans. Oxford, Oxford Universiti Press, 1991.

15.Cioli D / Chemotherapy of schistosomiasis: An update. Parasitology Todey, 1998, 14; 41822.

16.Control of Foodborne Trematode Ifections (WHO, Techn. Rep. Ser. 849), Geneva, 1995.

17. Control of Schistosomiasis (WHO, Techn. Rep. Ser. Є830), Geneva, 1993.

18. Report of the WHO Informal Consultation on monitoring of drug efficacy in the control of schistosomiasis and intestinal nematodes, Geneva, 1998.

19. De Silva N., Guyatt H., Bundy D.A.P. Anthelmintics: a comparative review of their clinical pharmacology. Drugs, 1997; 53 (5): 76988.

20. Warren K.S. et al. Helminth infection. In: Jamison D.T. et al. eds. Disease control priorities in developing countries, Oxford, University Press, 1993.

21. WHO. Basic Laboratory Methods in Medical Parasitology, Geneva, 1991.

22. WHO. Report of the WHO Informal Consultation on Hookworm Infection and Anaemia in Girls and Women, Geneva, 1996.


Матеріал підготовлений лікарем-алергологом Сендак І .М

Створення сайтів - WebLife©