+38 (044) 502-37-99
+38 (093) 385-46-85
Режим работы:
Пн.- Пт.: 08:00 - 15:00
Сб.- Вс.: не приемные

Борщівник Сосновського - небезпечна рослина!

24.07.2019

Борщівник Сосновського - небезпечна рослина!

Борщівник Сосновського  (Heracleum sosnowskyi Manden.) - отруйна багаторічна рослина родини зонтичних (Apiaceae), що виглядає, наче величезний кріп, і сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло, великі перисті листки.

Навесні з'являється один з перших, швидко розкидаючи велике листя - лопухи до появи інших трав. Багаторічний, цвіте і плодоносить один раз у житті, після чого відмирає.

Суцвіття - великий складний зонтик. Квітки білі або рожеві; зовнішні пелюстки крайових квіток в кожному зонтику сильно збільшені. Кожне суцвіття має від 30 до 150 квіток. Цвіте з липня по серпень, плоди дозрівають з липня по вересень.

Борщівник Сосновського спочатку культивувався як хороший медонос, силосна рослина, надалі з'ясувалося, що молоко у корів гірке і не придатне для вживання людиною. Тому борщівник переселився в дику природу, засіваючи береги водойм, пустирі, узбіччя доріг, необроблювані ділянки полів, схили гір, долини річок.

На території України широко поширений в двох областях Західної України (Львівській та Івано-Франківській). Борщівник мігрує Україною: відомчими смугами автомобільних та залізничних шляхів, узбіччями польових доріг, з'являється на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, у парках, садах, зерносховищах, складах, населених пунктах, каналах, ярах, балках, заплавах річок і струмків. Якщо не вжити невідкладних заходів, то за десяток років він перетвориться на стихійне лихо.

 

Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського
полягають в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини!

У разі дотику до рослини або потрапляння його соку на шкіру людина не відчує відразу біль, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з'являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з'являються виразки, а після загоєння на їх місці ще 2 - 3 роки залишаються темні плями. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з'являтися пухирі. Висока активність борщівника на світлі пов'язана з наявністю в ньому особливих фотодинамічних активних речовин фурокумаринів, які підвищують чутливість шкіри до ультрафіолетового світла і нейтралізують при цьому дію меланіну. Найбільш сильні фотоожоги борщівник Сосновського викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні. Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки (фуранокумарини), при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в сокові активуються токсичні властивості, підвищуючи чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з'являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, що б могло попередити подальший контакт з рослиною, а через 1-2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.

Вдихання пилку борщівника або ефірних масел здатне викликати розпухання м яких тканей гортані і задуху.

Ознаками інтоксикації (отруєння) борщівником є такі симптоми: головний біль, запаморочення, нудота, блювота, підвищення температури тіла до 40 град. цельсія.

       
   

 

Перша допомога при контакті з борщівником:

1.                  Якомога швидше змити з тіла сік рослини. Для змивання найкраще використовувати мильний розчин або розчин із харчовою содою. У такому розчині кумарин, його похідні і ефірні масла розчиняються краще, а тому більшою мірою і швидше віддаляються з шкіри. Для цього використайте мило та м'яку губку, щоб змити отруйний сік.

2.                  Промокнути шкіру тканиною і прикрити цю ділянку одягом або пов'язкою. Якщо ні мила, ні соди під руками нема, то руки і ділянку тіла, що контактувала з рослиною, промити під проточною водою. Коли ж і води немає, то акуратно серветкоюзняти з тіла сік, але так, щоб не розмазувати його по шкірі. А вже дома промити мильним розчином.

3.                  Ділянку тіла, що контактувала з рослиною, слід закрити від прямих сонячних променів. Наприклад, накинути футболку, сорочку, хустку тощо.

4.                  Удома на обпечену ділянку слід поклати серветку, змочену у розчині фурациліну. Підійде також міцний чорний чай, відвар кори дуба (1 столову ложку кори залити двома склянками води і кіп  ятити 10 хвилин). У таких випадках знадобиться і аерозоль «Пантенол», гель «Рятівник» тощо.

5.                  Уникати сонячних променів 2-3 дні, захищати шкіру від прямих сонячних променів за допомогою одягу та парасольки;

6.                  Якщо сік потрапив в очі чи рот, ретельно промийте ці ділянки впродовж 15-20 хвилин.

7.                  Якщо опіки отримали маленькі діти або коли на тілі утворилися великі пухири, площа опіків велика, виникає нестерпний біль, підвищення температури, то слід обов язково звернутися по допомогу до лікаря. Пухирі самостійно проколювати не можна, бо коли в рану потрапить інфекція, рана загоюватиметься довше і гірше.

В Україні боротьба із борщівником ведеться на державному рівні.

Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур'янами, у т. ч. з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

При роботі з рослиною потрібно дотримуватись ряду настанов

Попередження контакту шкіри з будь-якою частиною рослини, особливо тими частинами, що пустили на зламі сік. Він спричиняє опіки навіть на тильній поверхні долонь, де шкіра порівняно товста.

Робота з рослиною (особливо при викошуванні) передбачає використання щільного водовідштовхуючого одягу, респіратору або протигазу. окулярів та щільних гумових рукавиць.

Попередження дітей про небезпечність рослини. Велике листя та трубчасті стебла цікаві дітям для зламування.

Попередження використовування листя борщівника як серветок, для витирання рук чи ніг.

Розміщення інформаційних бюлетенів у школах, базах відпочинку та в місцях значної вегетації борщівника.

Хороший ефект у боротьбі з борщівником дає весняне знищення проростків, періодичне скошування до початку цвітіння, обрізка квіток в період бутонізації і початку цвітіння рослин, спалювання, обробка гербіцидами. Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходів, щоб запобігти його поширенню. Це стосується систематичного скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10-15 сантиметрів, випасання худоби (молоді листки поїдають вівці та корови). Найефективніший засіб боротьби - хімічний. При появі першої розетки рослину належить обробити гербіцидами суцільної дії, а саме - препаратами гліфосатної групи. Достатня концентрація - 5л/100м² стандартного розчину препарату Раундап, тобто 360 г/л гліфосату. Необхідно обробити 70-80% листкової поверхні рослин борщівника. Першу обробку слід проводити навесні, коли висота рослин не перевищує 50 см, з повторною обробкою після відростання рослин. Односезонна обробка не приносить результату, на наступний рік виникають масові сходи, а ще через 2 роки результати роботи втрачаються. Найкращим варіантом є глибоке зорювання ґрунту та взяття очищених земель під сільськогосподарські угіддя.

 

 

 

Комментарии к новости Борщівник Сосновського - небезпечна рослина!

для добавления комментария необходимо авторизироваться

Полезно знать для пациентов

Всемирный день борьбы с астмой (World Asthma Day)

Всемирный день борьбы с астмой (World Asthma Day) – ежегодное мероприятие, которое проводится в первый вторник мая (в 2018 году 1 мая) под эгидой Глобальной инициативы по астме (Global Initiative for Asthma, GINA) при поддержке Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Подробнее

Астма и беременность

Беременность - один из важнейших периодов в жизни женщины. К сожалению, каждая 10 беременная женщина по всему миру страдает бронхиальной астмой, и у 10% из них высокий риск развития осложнений. Но, это не значит, что диагноз "Бронхиальная астма" ухудшает течение беременности или угрожает плоду. Подробнее

Лечение хронической крапивницы. Последние рекомендации.

Рекомендации Американской Академии Астмы, Аллергии и Иммунологи и по лечению хронической крапивницы 2017 года. Подробнее

Анафилаксия, вызванная физнагрузкой в сочетании с пищевой аллергией

Анафилаксия, вызванная физнагрузкой в сочетании с пищевой аллергией (ПАИФН) - это заболевание, при котором анафилаксия развивается во время физических упражнений через несколько часов после приема аллергенной пищи. Комбинация этих двух факторов провоцирует приступ, в то время, как каждый из них, взятый отдельно Подробнее

Пищевая анафилаксия, индуцированная физической нагрузкой

Хотя, пищевая анафилаксия, индуцированная физической нагрузкой - все еще относительно редкое состояние, количество подобных случаев наряду с другими формами анафилаксии растет. Подробнее

Лікування хворих у відділенні спелеотерапії і реабілітації (ВСР)

Спелеотерапія –лікування хворих в природних умовах мікроклімату соляних шахт, а також газокамерахв штучних умовах високодисперсного іонізованого аерозолю хлористого натрію таінших мікроелементів лікувального середовища із кам’яної солі Солотвинськогосолерудника Закарпатської області. Подробнее

Первая помощь при анафилаксии. Автоинъектор с адреналином EpiPen.

Анафилаксия это тяжелая, угрожающая жизни генерализованная или системная реакция гиперчувствительности, которая характеризуется быстрым началом с опасными для жизни нарушениями дыхания и кровообращения, и, как правило, связана с проявлениями на коже и слизистых оболочках. Подробнее

Личный кабинет

Астма - Смарт - Клуб

Войти Забыли пароль?
Регистрация

Мы лечим все аллергические заболевания

Смотреть весь список аллергических заболеваний

Видео уроки

Тесты Аллергены

Афоризм

Гиппократ
Врач — философ: ведь нет большой разницы между мудростью и медициной.
Гиппократ
Создание сайтов - WebLife©